Rólunk
Villamosság, erősáram, informatika
A vállalkozásom, amely huszon évvel ezelőtt született meg, önökért, a szakma minőségének színvonalon tartásáért jött létre. Szabad kapacitásom erejéig vállalok ezért majdnem minden féle villamos munkát, regisztrált szerelőt igénylő tevékenységet(ELMŰ-ÉMÁSZ, E-on, MVM területén végzendő mérőhellyel, villamos energia vételezéssel kapcsolatos tevékenység), nem riadok meg a kihívásoktól, mindezt elfogadható árban, garancia vállalásával, minőségben próbálom véghez vinni. Ha gondja akad a villannyal, hívjon, keressen nyugodtan.
+36 30 136 2165
Rólunk írták:
Tűzpokol a Silvánusban
Somfai Péter | 2024. március 12. 06:45Borzalmas órákon vannak túl azok a vendégek, akik a hétvégét a visegrádi Hotel Silvánusban szerették volna eltölteni. Miközben szombaton délelőtt sokan még reggeliztek, a szálloda negyedik emeleti, könnyűszerkezetes tetőtéri szobákban – feltehetően – elektromos tűz keletkezett. Mintegy 200-300 négyzetméter vált a lángok martalékává. Több mint 200 embert kellett kimenekíteni, szerencsére személyi sérülés nem történt. Ez a második alkalom, hogy ugyanabban az épületben keletkezett tűzvész. Életszerű, hogy egy szállodában ilyesmi megtörténhessen? – kérdeztük az elektromos szakmában jártas szakemberektől.
Jóformán még el sem vonultak a tűzoltók, amikor a szálloda igazgatója, Pintér Róbert a közösségi médiában elmondta, hogy valószínűleg elektromos probléma okozta a tüzet, ami a hotel negyedik emeletéről indult el. Hozzátette, hogy jelentős a kár, de a tűz keletkezésének okait majd csak a későbbiekben tudják felmérni.
Egy megkérdezett szakember, Kovács Péter, gyengeáramú mérnök, villanyszerelő elmondta: elektromos hiba rendszerint ott keletkezik, ahol két vezeték – vagy szabályos vagy szabálytalan – kötéssel találkozik. Egy rendszeren belül ez a leggyengébb láncszem. Úgy gondolja, ha egy hálózaton belül vannak is védelmi berendezések, az még nem jelenti azt, hogy a rendszeren belül ne alakulhatnának ki olyan pontok, ahol meglazulnak a csatlakozások, vagy lehetnek olyan rejtett, átmenetinek szánt megoldások, amelyek hibája esetén a beépített védelem szintjénél kisebb áramerősség mellett is létrejöhet melegedés, ami aztán tüzet okozhat a környezetében.
A szakember hozzátette: ha egy családi ház, vagy lakás esetében 32 amperes biztosítékot szereltek a hálózatba, az garantálja ugyan, hogy ennél nagyobb áram keletkezése esetén kikapcsol a rendszer, de a kötések mentén nem kell feltétlenül 32 amper ahhoz, hogy a vezeték elkezdjen izzani. Akár 10 amper is képes tüzet okozni, ha a környezetben gyúlékony anyagok is vannak.
Krivánszki Lajos, aki huszonöt éve foglalkozik a villamos berendezések felülvizsgálatával, nem tartja teljesen életszerűtlennek, hogy egy ekkora szállodában is bekövetkezhessen a tűzkatasztrófa. Mint mondta, a vendéglátást és a szállodaipart erősen megviselték az utóbbi évek megpróbáltatásai. A Covid okozta kényszerű zárlat idején az alkalmazottak egy részét szélnek kellett ereszteni, és amikor újra nyitottak, nem lehetett könnyű ismét visszacsábítani a helyismerettel rendelkező szakembereket. A hotelek technikai személyzete esetében ezt a gondot a mindennapi munkájában is tapasztalja. Gyakran kérik fel nagyobb szállodák is az elektromos rendszereik időszakonként kötelező felülvizsgálatára, és bizony nem egyszer szembesül azzal, hogy a nyomott villanyszerelői bérekért nem a legjobbakat kénytelenek alkalmazni.
A felülvizsgálók által tapasztalt hiányosságok egy része még az eredeti építkezés idejére vezethető vissza. Egyrészt a kivitelezők között lehettek olyanok, akiknek a munkáját a vezetők nem tudták minden alkalommal, minden lépésben ellenőrizni, másrészt a fővállalkozó figyelmén, alaposságán is sok múlik. A hazai gyakorlatban nem ritka, amikor egy nagy cég elnyer egy munkát, a kivitelezést alvállalkozókra bízza, azok további alvállalkozók egész láncolatának adják tovább a munkát. Ilyen esetben megtalálni, hogy ki végzett slendrián munkát, szinte lehetetlen.
"Ha nem volnánk mi, öregek, hogy segítsük a fiatalabbak eligazodását a rengeteg előírás, szabály között, még nagyobb lenne a káosz" – mondta, és hozzátette: a villanyszerelők egy része nem is tudja, hogy ha a műhelyében, mondjuk, legyárt egy kiselosztót, annak milyen szabványoknak kell megfelelnie, milyen dokumentumokat kell beszereznie, hogy egyáltalán beépíthesse azt. És sokuknak a megfelelő műszerei is hiányoznak az ellenőrzéshez. Itt visszautalt a Silvánus esetére: ki tudja, azon a negyedik emeleten, ahol a tűz keletkezett, annak idején milyen munkát végzett az a szerelő, ahol a tűzvizsgáló majd megtalálja a keletkezési gócot.
"Nagy munka, de meg lehet csinálni" – mondta Krivánszki Lajos a bizonyos időnként kötelező ellenőrzésekről, amikor nemcsak a belső hálózatokra, hanem mondjuk még a villámvédelemre is ki kell terjednie a megbízott felülvizsgáló figyelmének. Hosszasan sorolta azokat a szempontokat, amelyekre egy-egy ilyen alkalommal a szakemberek – mert ez általában nem egy ember dolga – figyelmének ki kell terjednie. Részletes hibajegyzékkel jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben minden egyes kötés, kapcsoló, dugalj állapotáról véleményt kell mondani, és nem szabad e téren nagyvonalúnak lenni. "Akinek erre a munkára hatósági engedélye van, és hibázik, aligha tudja elkerülni a felelősségre vonást, mert szakmai körben elkövetett veszélyeztetésnek minősül a hanyagsága".
Az épületek elektromos biztonsága az utóbbi években romlott, amit a hírekben is szereplő tragédiák bizonyítanak. Az okokat illetően megjegyezte: egyrészt idehaza szétverték a szakmai oktatást, emiatt hiány van jól képzett szakmunkásokban, egy másik ok pedig a jogszabályokban keresendő. A szakmai előírásokat a nemzetközi szabványok alapján olyan emberek fogalmazzák meg, akik a villanyszerelő mesterségnek a közelében sem jártak, s ez a bürokratikus hozzáállás ma már nem csak nálunk, Európa számos országában gondokat okoz.
"Nehéz követni a jogszabályok gyors változását. Hiába vannak kötelező
továbbképzések, a hiányos alapokkal rendelkező szakmunkások, vagy akár a
közvetlen főnökeik egy része sem érti helyesen azokat, s aztán
bekövetkeznek a tragikus események – foglalta össze véleményét a
Silvanus szállónál történt tűzeset kapcsán a megkérdezett szakember.
Link: https://hirklikk.hu/kozelet/tuzpokol-a-silvanusban/429285
Villanyszerelő Konferenciára megyek!
2023. április 6. | VL online | 1920 |
Kezdjük a lényeggel: 2023. április 18-án Villanyszerelő Konferencia lesz a Lurdy Házban. Ez az a rendezvény, amelyet egyetlen villanyszerelőnek sem kell bemutatni. Ez az a rendezvény, amely tényleg egy őszinte szerveződés, amit villanyszerelők rendeznek villanyszerelőknek.
SEDNA Design & Elements JÖVŐFORMÁLÓ megoldások
Ön azért nem látja, mert hirdetésblokkolót használ. Ha érdekli az információ, kapcsolja ki a blokkolást, vagy kattintson ide!
A beharangozó címének egy korábbi rendezvénypóló feliratát választottuk figyelemfelkeltő szándékkal. A póló elején a Villanyszerelő Konferenciára jövök, míg a hátán Villanyszerelő Konferenciára megyek szöveg volt olvasható – ami most ismét aktuális.
A helyszín és az időpont már biztos, a program még alakul. Ám, ahogy az Elektromosipari Magánvállakozók Országos Szövetsége elnökének, Mayer Gergelynek a konferencia Facebook-eseményéhez írt szavaiból kivehető, egy tényleg villanyszerelőkre szabott program formálódik.
A fő témák között elsősorban az érintésvédelem és a világítástechnika áll, mindkettő úgy fókuszálva, ahogy arra egy villamos szakembernek szüksége van. Szó lesz a felülvizsgálatokról, ahol két gyakorló kolléga is az előadók sorát gyarapítja majd. Pulpitusra lép Bánfi Krisztián és Krivánszki Lajos, akik jól ismertek a szakmabeliek szélesebb körében, hiszen mindketten aktívak a különböző villanyszerelői Facebook-csoportokban is.
A világítástechnikai témájú előadások is kezdenek összeállni, a minőségre olyan szakemberek jelentenek garanciát, mint Schwarcz Péter, Mertli Ferenc vagy Ekler Attila. Szó lesz például a LED-szalagokról, a színhőmérséklet-szabályzásról és számos olyan hasznos ismeretről, amiket alkalmazva piaci előnyre tud szert tenni egy villanyszerelő.
Természetesen a konferenciához ezúttal is szorosan kapcsolódik egy kiállítás, ahol villamosipari cégek termékei tekinthetők majd meg és folytatható diskurzus az egyes gyártói, forgalmazói képviselőkkel.
További információk várhatók a már említett Facebook-eseménynél, illetve az EMOSZ honlapján, addig is a jelentkezés leadható az alábbi gombra kattintva.
Találkozzunk április 18-án a Lurdy Házban!
Tervezett előadások:
- Hibavédelem korszerű alkalmazásai (frekvenciaváltók, napelemek, e-mobilitás) – Dr. Novothny Ferenc
- A földelések körüli anomáliák – Krivánszki Lajos
- Változó világunkban ami örök, avagy a fizika törvényeiben kevés a kiskapu – Bánfi Krisztián
- Elektromosautó-töltők típusai – Kruppa Attila
- Teljesítménymegosztó és egyéb érdekességek – Vihari Réka
- Világításvezérlés vevői igényekre szabva, hatékonyan – Ekler Attila
- Gubancok a LED-szalagok körül – Mertli Ferenc
- LED-es trendek és csapdák – Schwarcz Péter
- Felülvizsgálói problémák és megoldások – Horogh Gyula
- Link: https://www.villanylap.hu/hirek/6289-villanyszerelo-konferenciara-megyek